12/15/2013

Patstāvīga izsalkuma iemesli

Kā izrādās, mūsu smadzenes un ķermenis dažreiz liek domāt, ka esam izsalkušas, lai gan patiesībā tam nepieciešams kaut kas cits. 
Tu neesi pietiekami labi izgulējusies. Vai esi pamanījusi, ka vēders vissparīgāk rūc dienās, kad esi maz gulējusi? Zinātnieki secinājuši, ka nepietiekama miega dēļ palielinās īpaša hormona līmenis, kurš rada izsalkuma sajūtu. Turklāt miega trūkuma dēļ tavs ķermenis pieprasa ogļhidrātiem un kalorijām pārbagātu ēdienu, lai iegūtu vairāk enerģijas. Pētnieki uzskata, ka tieši tāpēc aptaukošanās riskam vairāk pakļauti cilvēki, kuri regulāri spiesti atvēlēt pārāk maz laika miegam. 
Vakar tu apēdi par daudz. Lai arī šai parādībai vēl nav atrasts izskaidrojums, šī sajūta tev droši vien ir pazīstama – gulēt aizej ar pilnu vēderu (kas pats par sevi nav pareizi), bet pamosties ļoti izsalkusi. Tas nav tāpēc, ka tavs kuņģis būtu izstaipījies. Visticamāk, pie vainas ir uzņemtie produkti. Ja iepriekšējā vakarā esi lielā daudzumā lietojusi miltu produktus, visticamāk, ievērojami mainījies cukura līmenis asinīs un smadzenes nospriedušas, ka tev vajag ēst vēl. 
Tev tuvojas mēnešreizes. Lai arī vairums sieviešu ir pieredzējušas pirmsmenstruāciju rijības lēkmes, nekādu zinātnisku pierādījumu šim fenomenam nav. Taču šajā laikā palielinās progesterona ražošana ķermenī, kas ne tikai palielina apetīti, bet arī veicina lielāku neapmierinātību ar savu ķermeni. Interesanti, ka dzīvnieku pasaulē arī novērots pastiprināts izsalkums neilgi pirms menstruācijām. 
Tavas brokastis varēja būt labākas. Brokastis ir svarīgākā ēdienreize dienā, taču ne visi zina, kādām tām vajadzētu būt. Šogad veiktā pētījumā atklājās, ka labām brokastīm vajadzētu būt bagātām ar olbaltumvielām. Cilvēki, kuri eksperimenta ietvaros ēda šādas brokastis, pārējās dienas laikā retāk sagribēja taukainus vai ļoti saldus produktus. Atceries, ka ar brokastīm vajadzētu uzņemt arī šķiedrvielas un taukus, kas vēderā radīs „pilnāku” sajūtu. Bet varbūt tavas brokastis vienkārši ir pārāk pieticīgas? Ja dienas pirmajā ēdienreizē uzņemsi ap 300 līdz 400 kalorijām, ar to vajadzētu pietikt līdz pusdienām. 
Tu lieto medikamentus, kas palielina apetīti. Ja rūpīgāk papētīsi blakusparādību sarakstu, uzzināsi, ka daudzas populāras zāles var radīt izsalkuma sajūtu. Turklāt pēdējo 20 gadu laikā to skaits no 10% pieaudzis līdz 25%. Lielākajā daļā gadījumu tava apetīte norims, tiklīdz beigsi lietot attiecīgos medikamentus. 
Tu esi aizrāvusies ar „diētiskajiem” gāzētajiem dzērieniem. Salda dzēriena izdzeršana smadzenēm liek domāt, ka tūlīt ķermenis saņems kaloriju devu. Tas nenotiek, taču organisms tik un tā pieprasa solītās kalorijas. Lai no tā izvairītos, beidz lietot bezkaloriju gāzētos dzērienus vai vismaz dari to mazāk. 
Tu patiesībā gribi dzert. Kad ķermenim pietrūkst ūdens, tevi pārņem neliela noguruma sajūta, jo, tāpat kā nepietiekama miega gadījumā, organisms cenšas uzkrāt enerģijas rezervi. Tādā gadījumā tu izjūti izsalkumu, kaut arī patiesībā pietiktu ar vienkāršu padzeršanos. Dietologi iesaka izdzert glāzi ūdens un dažas minūtes pagaidīt, pirms ļauties iegribai pēc kaut kā ēdama. Kā atšķirt slāpes no īsta izsalkuma? Iedomājies bagātīgu maltīti – ja šī ideja nešķiet pievilcīga, labāk izdzer tikai glāzi ūdens. 
Tev ir garlaicīgi. Ēdiens izraisa patīkamas sajūtas, tas nu ir fakts. Un, ja apkārt nekas nenotiek, ķermenis sāk raudzīties pēc veidiem, kā uzlabot pašsajūtu. Ēdiens ir viens no vienkāršākajiem un pieejamākajiem līdzekļiem, kā to panākt. Taču, ja nevēlies iedzīvoties liekos kilogramos, labāk pameklē interesantu grāmatu, paklausies mīļāko mūziku vai dodies uz sporta zāli – arī šīs lietas liks justies labāk. 
Tu cīnies ar stresu. Arī stresa izraisītai ēšanai ir zinātnisks izskaidrojums. Dabiska reakcija uz stresu radusies evolūcijas ceļā un gādā par to, lai mēs nekļūtu par pusdienām kādam citam. Stresa situācijās sirds sitas straujāk, muskuļi sasprindzinās un mēs esam gatavi bēgt no uzbrucēja. Pēc tam organismam jāatjauno enerģijas rezerves. Šādas situācijās rodas īpaša kāre pēc trekniem un cukurotiem ēdieniem. Taču tagad mums lielākas problēmas sagādā tuvojošies darbu nodošanas termiņi, nevis savvaļas dzīvnieki, tāpēc no pārēšanās nebūs ne mazākā labuma.

Nav komentāru: