Kajēnas pipari |
Senāk garšvielu un ārstniecības augu izmantošanu kulinārijā bieži vien bija grūti nošķirt no šo augu lietošanas ārstnieciskos nolūkos. Tam bija pamatots iemesls – cilvēki zināja, kāda vērtība ir konkrētu augu raksturīgajām vielām, un apzinājās, kā tās ietekmē veselību. Fitoķimikālijām, kas ir dažādos augos, piemīt antioksidējošas īpašības, tās spēj stimulēt imūnsistēmu, mazināt iekaisuma procesus, uzlabot vielmaiņu un nodrošināt pretvīrusu iedarbību. Tas nozīmē, ka vircots, garšvielām bagātināts ēdiens palielina augļiem un dārzeņiem bagāta uztura ietekmi un aizkavē slimību rašanos.Vienas no vērtīgākajām garšvielām ir ingvers, čili (piemēram, Kajēnas pipari), ķiploks, vasabi un kanēlis – tās var pievienot maltītēm katru dienu, jo tieši tās daudziem ēdieniem piešķir pareizo stiprumu, kairinājumu un pat sajūtu.
Čili un Kajēnas pipari ir vispopulārākās garšvielas svaigēdāju virtuvē, un tos lieto gan svaigā, gan kaltētā veidā.
Šos piparus var daudzveidīgi izmantot, gatavojot riekstu un sēklu ēdienus, cepumus, zupas, salātus, dzērienus un pat šokolādi un kūkas.
Čili un Kajēnas pipari ir vispopulārākās garšvielas svaigēdāju virtuvē, un tos lieto gan svaigā, gan kaltētā veidā.
Šos piparus var daudzveidīgi izmantot, gatavojot riekstu un sēklu ēdienus, cepumus, zupas, salātus, dzērienus un pat šokolādi un kūkas.
Čili piparos ir kapsaicīns – viela, kam piemīt izteiktas bioaktīvas īpašības. Kādā nesenā plašā 20 pētījumu apskatā, ko veica Mančestras Pārtikas izpētes centrs, apstiprināts, ka kapsaicīna savienojumi palīdz pat regulēt ķermeņa svaru. Lietojot apmēram 10–36 mg kapsaicīna dienā (parasti čili piparu veidā, kas pārkaisīts ēdienam), par apmēram 50 kcal dienā palielinās enerģijas patēriņš, un svars viena līdz divu gadu laikā ievērojami samazinās. Pētnieki arī atklāja, ka regulāra čili piparu lietošana būtiski samazina vēdera taukaudu (tauku) daudzumu, vienlaikus samazinot apetīti un nepieciešamību uzņemt enerģiju. Lai gan kapsaicīns nav burvju nūjiņa svara zaudēšanai, ir pierādījumi, kas liecina, ka tie labvēlīgi ietekmē vispārējo svara kontroli.
Ingvers, kardamons un galangals, ir dziedniecisko un smalko garšvielu karaļi.
Ingvers |
Kopš seniem laikiem ingvers ir lietots tradicionālajā medicīnā artrīta, reimatisma, sastiepumu, muskuļu sāpju, iekaisuša kakla, krampju, paaugstināta asinsspiediena, demences, drudža, infekcijas slimību, nervu darbības traucējumu, smaganu iekaisuma, zobu sāpju, astmas, triekas un diabēta ārstēšanā. Faktiski ingvers ir universāls mājas apstākļos pieejams kuņģa ārstēšanas līdzeklis, kura efektivitāti pamato zinātniski pētījumi. Pierādīts, ka ingvers spēj dziedēt jebko, sākot no aizcietējumiem, vēdersāpēm, atraugām, vēdera uzpūšanās, gastrīta un kuņģa čūlas līdz gremošanas traucējumiem, nelabumam un vemšanai. Tas aizkavē kuņģa gļotādas kairināšanu, ko izraisa, piemēram, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL), piemēram, indometacīns un aspirīns. Ingvers palīdz pat pret kuņģa čūlas infekciju, kas radusies Helicobacter pylori dēļ. Tam ir antioksidējošas īpašības, kas efektīvi novērš audus bojājošos brīvos radikāļus un, pateicoties skābeklim, aizkavē taukvielu sabrukumu (uzskata, ka tas attiecas uz vairākām slimībām un uz novecošanas procesu). Ingvers ļoti labi palīdz arī grūtniecības laikā mazināt nelabumu un vemšanu.
Ķiploks
Formāli tas skaitās dārzenis, bet bieži vien, lai izceltu daudzu ēdienu garšu, ķiploku lieto kā garšvielu. Šo plaši pazīstamo dabisko veselības uzlabotāju izmanto jau kopš seniem laikiem – tas palīdz stiprināt imūnsistēmu un cīnīties ar elpošanas infekcijām, klepu un aizliktu degunu. Gada aukstākajos mēnešos ķiploks ir lielisks palīgs, kas palīdz izvairīties no saaukstēšanās un gripas. Ķiplokam ir arī pretiekaisuma īpašības. Nesen kādā pētījums atklāja, ka šādu efektu veicina ķiploka galvenā aktīvā sastāvdaļa allicīns, it īpaši, ja ķiploku ēd svaigā veidā.
Kaut arī daudziem var nepatikt svaiga ķiploka spēcīgā garša un aromāts, tas lieliski iedarbojas arī tad, ja tiek nelielā daudzumā pievienots ēdienam. 0
Kaut arī daudziem var nepatikt svaiga ķiploka spēcīgā garša un aromāts, tas lieliski iedarbojas arī tad, ja tiek nelielā daudzumā pievienots ēdienam. 0
Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru