1/11/2014

Saudzē savas aknas

Cilvēku nevar sadalīt pa orgāniem un ārstēt katru slimo vietu atsevišķi, jo viss ir ļoti ciešā saistībā. Ja slimības process sākas vienā vietā, tas drīz vien var izraisīt slimību citur, ja laikus to nenovērsīs.

Aknas jāsaudzē īpaši, jo tieši šis orgāns veido visvairāk organismam vajadzīgo vielu, nodrošina atjaunošanās procesus, neitralizē kaitīgās vielas, sintezē urīnvielu, imūnvielas, olbaltumus, glikozi, holesterīnu, asins recēšanas faktorus, attīra organismu no atipiskām šūnām, kas var veidot audzējus. Tas ir orgāns, kas veic atjaunošanas darbu un pats spēj atjaunoties. Mūsdienās ir pierādīts, ka laba aknu darbība nodrošina normālu sirds–asinsvadu darbību, jo regulē holesterīna līmeni asinīs, bet tas savukārt uztur arī tīrus asinsvadus, normālu asinsspiedienu, labu garastāvokli, teicamu atmiņu un ilgu, laimīgu mūžu bez slimību ēnas.

Austrumu medicīnas filozofijas pamatā ir piecu elementu sistēma: koks baro uguni, uguns rada zemi, zeme – metālu; metāls ir ūdens tēvs, bet ūdens baro koku. Katrai no šīm stihijām atbilst noteiktas dabas parādības un norises. Cilvēks, būdams dabas bērns, arī ir iekļauts šajā sistēmā, turklāt visai īpatnēji: bērnībā – līdzīgs augošam kokam, jaunībā – straujš un nevaldāms kā uguns, pusmūžā – dāsns kā zeme, brieduma gados – stiprs kā metāls, bet vecumā – gudrs kā ūdens, kas glabā dziļus noslēpumus. 

Austrumu gudrie visu organismu salikuši pa plauktiņiem un izveidojuši tādu kā medicīnisku algoritmu. Šajā sistēmāaknas, žultspūslis, kaulu un locītavu sistēma atbilst elementam, kas baro uguni, respektīvi, kokam, un simbolizē augšanu, atjaunošanos, attīrīšanu. 

Pavisam nesen noskaidrots, ka liela daļa šūnu, kas mīt aknās, dzimst kaulu smadzenēs, atceļo uz aknām, tur nobriest un veic imūnaizsardzības funkcijas, attīrot asinis no vīrusiem, baktērijām, vēža šūnām un šūnām, kas apzīmogotas ar antigēna zīmogu. Tas ir vēl viens pierādījums tam, ka šī piecu elementu sistēma ir loģiska un pamatota; attīstoties zinātnei, visas kanālu saites un akupunktūras pamatpostulāti aizvien loģiskāk tiek zinātniski pamatoti un pierādīti.

Arī gremošanas traucējumi – biežāk, nekā mēs domājam! – rodas nepietiekamas aknu darbības dēļ. Piemēram, žults reflukss (atsviešana) kuņģī, ko cilvēks izjūt kā dedzināšanu kaklā un rūgtu garšu mutē, bieži vien veidojas nevis tāpēc, ka kuņģī ir pārāk daudz skābes, bet gan tāpēc, ka aknas žulti ir saražojušas nepietiekamā daudzumā un tā nespēj neitralizēt skābo barību, kas no kuņģa ieplūst divpadsmitpirkstu zarnā. Ja tas nenotiek, kā normāli vajadzētu būt, ar žulti sajauktā barība tiek atgrūsta, un subjektīvi rodas nepatīkami simptomi. 

Tad nu pastāv divas iespējas, kā novērst traucējumus: vai nu samazināt skābes izdalīšanos, vai pastiprināt žults veidošanos. Kuņģī skābe ir vajadzīga, lai sašķeltu barību sīkās sastāvdaļās, un, samazinot skābes izdalīšanos, var rasties būtiski gremošanas traucējumi; toties žults nekad nebūs par daudz, jo zarnām patīk neitrāla vai bāziska vide, tāpēc pareizāk būs pastiprināt žults izdalīšanos, stimulējot aknu darbību; tas var lieliski izdoties, lietojot tādus žults rašanos stimulējošus ārstniecības augus kā mārdadža laksti un sēklas, pienenes laksti un saknes, strutenes laksti (mazās devās), dzeltenās kaķpēdiņas ziedi, mārrutka saknes, ūdenskreses saknes, piparmētras lapas, bārbeles mizas un lapas, ķimeņu sēklas. 

Vienlaikus ieteicams lietot arī augus ar žultsdzenošām īpašībām – tātad augus, kas iedarbojas uz žultspūsli, stimulējot tā saraušanos un žults izvadkanālu paplašināšanos. Tādi augi ir cigoriņš, melnais rutks, matuzāle, mežrozīte. Mārdadzis, bārbele un pienene ir izcili aknu draugi, jo apvieno katrs sevī gan žulti dzenošas, gan žults veidošanos stimulējošas īpašības. Dažādos dziednieciskos maisījumos aknu un žultspūšļa slimību ārstēšanai šie augi ir noteicošie.

Arī aizkuņģa dziedzera iekaisums bieži vien rodas aknu un žultspūšļa darbības traucējumu dēļ. Visbiežāk akūtu aizkuņģa iekaisumu izraisa žultsakmeņu iesprūšana žultspūšļa un aizkuņģa dziedzera kopējā izvadā, kā arī diētas kļūdas, īpaši, ja tiek lietota ļoti trekna barība kombinācijā ar alkoholu.

Jebkuru atveseļošanās kūri sākot, ieteicams darīt visu iespējamo, lai uzlabotu aknu darbību un izārstētu aknu slimības, ja tādas ir. Šajā ziņā cilvēkam ir laimējies – daba ir iekārtojusi tā, ka aknām ir dota iespēja atjaunoties un uzturēt labas darbspējas.

Lai atceramies grieķu mitoloģijas stāstu par Prometeju, ko dievi piekala pie klints, jo viņš bija nozadzis tiem uguni un atdevis cilvēkiem. Kā vēsta teika, katru dienu uz Prometeja krūtīm nolaidies ērglis un barojies ar viņa aknām. Un dievi brīnījušies, kā Prometejs, vienkāršs mirstīgais, to var izturēt un palikt dzīvs. Šo stāstu der atcerēties tiem, kam ir hronisks, vīrusu izraisīts aknu iekaisums vai pat ciroze sākuma stadijā, un nedomāt, ka dzīve ir galā, bet gan mērķtiecīgi ārstēties, paaugstinot aknu atjaunošanas spējas un visa organisma pretestības spēku. Šajā pasākumā būtiska loma ir arī ārstniecības augu preparātiem un tējām.

Ja cilvēks grib uzlabot savu veselību ar ārstniecības augu palīdzību, bet nezina, kā to darīt, padoms ir šāds: pa mēnesim jālieto veselības tēja Aknām, tad – Sirds veselības tēja, tālāk – veselības tēja Kuņģim vai veselības tēja Tavam vēderam - gremošanas normalizēšanai, tālāk – veselības tēja Plaušām, un tad – veselības tēja nierēm.  Tam pamatā ir sens un pārbaudīts adatu terapijas un fitoterapijas algoritms, var teikt, – likums, kas nosaka, ar ko sākt un kā virzīties tālāk.

Plašāk par aknu slimību fitoterapiju A. Tereško grāmatā „Augu terapija 2. Aknu slimību fitoterapija. Fitoterapija onkoloģijā”.


Veselības tēja aknām

Satur augus, kam ir aknu darbību veicinošas, iekaisumu mazinošas, kā arī aknu šūnas atjaunošas īpašības.

 Aknas cilvēka organismā ir vislielākais blīvais orgāns, arī darba tām ir ļoti daudz. Tās attīra organismu no kaitīgām vielām, kas nonāk organismā ar pārtiku vai veidojas vielu maiņas procesā. Ja cilvēks lieto veselībai kaitīgas vielas, ēd bojātus pārtikas produktus, strādā kaitīgos darba apstākļos, tad aknām ir ļoti liela slodze un, galu galā, tās pašas var ciest un “atkosties”. 

Ja atindēšana un organismam svešu vielu neitralizēšana nenotiek pilnā apjomā, veidojas autointoksikācija, kas var izpausties ar gremošanas grūtībām, žultsakmeņu slimību, var parādīties miega un noskaņojuma traucējumi, palielināties svars. Šīs slimības ārsti bieži cenšas ārstēt ar kuņģa skābi mazinošiem medikamentiem, miega zālēm, antidepresantiem, līdzekļiem pret apetīti, nepadomājot, ka pirmām kārtām vajadzētu novērst kaitīgo vielu nokļūšana organismā un uzlabot aknu darbību, lietojot labu uzturu un ārstniecības augu preparātus. 

Veselības tējas AKNĀM sastāvā ietilpst augi, kas uzlabo aknu šūnu darbību. Tie ir mārdadzis, kas palīdz atjaunot aknu šūnu membrānas;pienene, kas stimulē žults veidošanos un pastiprina visu gremošanas orgānu darbību; ārstniecības amoliņš, kas sekmē aknu šūnu atjaunošanos. Ancītis un pūķgalve veicina žults atplūdi pa žultsvadiem, bet bārbele, cigoriņš un piparmētra sekmē žults izdalīšanos no žultspūšļa; sveķene samazina žultsakmeņu veidošanās iespēju; asinszāle veicina gremošanu, pastiprina vielu maiņu, uzlabo garastāvokli.

Kopumā Veselības tēja AKNĀM ne tikai uzlabo aknu darbaspējas, bet arī atveseļo visu organismu.




Izplatītākās aknu slimības
  • hepatīts
aknu iekaisums un infekcija, kas radusies jebkādu vīrusu dēļ; (lasīt vairāk par hepatītu)
akmeņi žultspūslī var bloķēt žultsvadus;
  • ciroze
bojāto aknu šūnu vietu aizpilda saistaudi;koloidāli saliktā cukura glikogēna pārmērīga uzkrāšana rada problēmas kontrolēt cukura līmeni asinīs;
  • porfīrija
organisma reakcija uz porfirīniem ir traucēta. Porfirīni ir svarīgi, lai tiktu ražots hemoglobīns un sarkanie asins ķermenīši, kuri iznēsā skābekli pa visu ķermeni;
  • hemohromatoze
dzelzs uzkrāšanās organismā radīta slimība, kad tiek iegūts un organismā uzkrāts pārāk daudz dzelzs. Dzelzs līmeņa paaugstināšanās kaitē aknām un citiem orgāniem;primārs sklerotizējošs holangīts šī slimība pārsvarā skar aknu žultsvadus, žultsvadu sieniņu iekaisuma dēļ žultsvadi sašaurinās;
  • sarkoidoze
slimība, kas var radīt aknu un citu orgānu bojājumus; cistiskas aknu slimības normālos aknu audus aizstāj cistas.



Galvenās ar alkohola lietošanu saistītās slimības
  • taukainā hepatoze rada aknu palielināšanos;
  • alkohola hepatīts;
  • alkohola ciroze.


Nav komentāru: