5/04/2010

Lielā strutene

Lielā strutene

Latīniskais nosaukums: Chelidonium majus

Saukta arī par kārpu zāli un vanduli, strutene ir indīga, taču veselībai noderīgs augs. Bieži sastopama sētmalās, dārzos un mežmalās, izplatās kā nezāle. Tā zied no maija līdz septembrim, drogai ievāc auga virszemes daļu tā ziedēšanas laikā. Kaltētas drogas var uzglabāt 3 gadus, taču lielāks labums ir no svaiga auga, jo kaltējot tas zaudē lielu daļu bioloģiski aktīvo vielu.
Struteņu laksti satur ap 20 alkaloīdu. 
Tās preparāti tautas medicīnā ir iecienīti jau kopš seniem laikiem. Auga lakstos ir atrasts karotīns, C vitamīns, ēteriskā eļļa, organiskās skābes, flavonoīdi, saponīni u.c. savienojumi. Tās uzlējumus lieto kā žultdzinēju, nomierinošu, pretsāpju un diurētisku līdzekli. 

To lieto gastrīta, kolīta, aknu, žultspūšļa un bronhu iekaisumu gadījumā, arī kā asinsspiedienu pazeminošu un nomierinošu līdzekli.

Agrāk strutenes mēdza ārīgi lietot ādas tuberkulozes, kārpu, kodilomu, varžacu, ekzēmas un ēdes ārstēšanai, arī pret brūniem plankumiem uz ādas. 

Tās dzelteno piensulu joprojām izmanto kārpu iznīcināšanai. Ārīgi lieto lakstu novārījumu peldēm pret skrofulozi un ekzēmu, ziedi – pret ādas tuberkulozi, bet sulu – pret kārpām, čūlām un polipiem.

Strutenes preparātus ir iespējams arī pārdozēt. Šādos gadījumos var parādīties šķebināšana, vemšana, kolikas un caureja. Struteni ieteicams aiztikt tik ar gumijas cimdiem, kā arī ar to nebūtu ieteicams pieskarties sejai un acīm.

Pagatavošana:

Lai pagatavotu uzlējumu, nepieciešama ēdamkarote drogas uz glāzi verdoša ūdens. Uzlējumam ļauj ievilkties divas stundas, tad to nokāš un lieto kopā ar medu pa ēdamkarotei trīs reizes dienā.

Var izmantot arī svaiga auga sulu, kuras pagatavošanai izmanto visu augu, arī tā saknes. Augu nomazgā, apžāvē, samaļ un no samalta auga nospiež sulu, ko vienādās daļās sajauc ar 45% spirtu. Sulu pilda tumšās stikla pudelēs un aizvāko. Šādi pagatavotu sulu var glabāt ledusskapī līdz pusgadam. 

Lieto pa 10-12 pilieniem 2-3 reizes dienā kā pretiekaisuma un pretsāpju līdzekli gremošanas trakta darbības traucējumu, bronhīta gadījumā, arī kā žultsdzenošu līdzekli.

Vikipēdijas rakstu lasīt šeit

Nav komentāru: