2/08/2015

Klepus ārstēšana

Ieteikums, kurš jāievēro gan maziem, gan lieliem, ir ikdienā lietot daudz šķidruma.Vislabāk dzert tīru ūdeni ar dzērveņu, cidoniju, smiltsērkšķu sulu vai sīrupu, tējas vai dzērveņu morsu. Pavisam maziem bērniem šie skābie ar C vitamīnu bagātie dzērienus jālieto ļoti uzmanīgi, jo tie kairina kuņģi.

 Dabiskie sīrupi
Sīrups pret klepu un temperatūru

Sīrups pret klepu un temperatūru lietojiet pēc nepieciešamības: 1 tējkaroti maziem bērniem, 1 ēdamkaroti pieaugušajiem un bērniem vecākiem par 10 gadiem.

Sastāvdaļas:
  • 1 tase sasmalcinātu sīpolu,
  • ½ tase medus.

Pēc vēlēšanās var pievienot:
  • 1 tējkaroti krustnagliņu (veselā veidā vai maltas) īpaši palīdz, lai remdētu sāpes, 
  •  1-2 ēd.k. sasmalcināta ingvera sakni vai 1 tējk. samalta ingvera – lai sasildītu, tas uzlabos asinsriti un sīrupa efektivitāti.


Sīrupa pagatavošana:
  1. Pievienojiet sagrieztiem sīpoliem garšvielas, bet medu pievienosiet vēlāk.
  2. Pārlieciet sīpolus un garšvielas mazā nerūsējošā tērauda vai stikla traukā.
  3. Pielieciet medu un sāciet vārīt maisījumu uz lēnas uguns, līdz kamēr viss sāks vārīties.
  4. Turpiniet vārīt uz lēnas uguns, un labāk uzlikt virsū vāku, lai viss labais neizgaro prom.
  5. Pēc 20 minūtēm noņemiet no plīts.
  6. Izkāsiet maisījumu, lai šķidrumā nepaliktu sīpoli un garšvielas. Šķidrumu pārlejiet mazā stikla burciņā un glabājiet ar vāku ledusskapī.


Pret klepu palīdz svaigs sīpols ar medu: sīpolu sīki sagriež un sajauc ar tējkarotīti medus. Tikko masa sāk suloties, dod apēst.

Pret garo klepu palīdz medus un olīveļļas (1:1) maisījums, ko lieto pa 1 tējkarotei vairākas reizes dienā. Divus sīpolus smalki sagriež, vāra 100 gramos ūdens, kamēr mīksti. Pievieno 150 gramu medus. Bērni var lietot pa tējkarotei, pieaugušie – pa ēdamkarotei ik pēc divām trim stundām.

Rutks ir populārs tautas medicīnas līdzeklis pret klepu. To lieto garā klepus, augšējo elpceļu iekaisuma, bronhīta, plaušu tuberkulozes gadījumā. Šim nolūkam gatavo rutka sulas un cukura vai medus (1:1) maisījumu. Rutkam nogriež cepurīti, kur bijušas lapas, un izdobj nelielu caurumu. Tajā ieliek medu. Kad sakrājusies sula, kas sajaukusies ar medu, to ik pa laikam dod dzert slimniekam. Kad šķidrums izlietots, viducīti padobj mazliet dziļāku, tajā atkal liek medu, un tā tālāk, līdz rutks izdobts pavisam.

Rutku sagriež gabaliņos un pārkaisa ar cukuru, cep cepeškrāsnī 2 stundas, radušos šķidrumu nolej. Šādi sulu gatavo lietošanai bērniem. To lieto pa 2 tējkarotēm 3-4 reizes dienā pirms ēšanas un vakarā pirms gulētiešanas.

Vairākus rutkus sagriež gabaliņos un kārtīgi apber ar cukuru, sulu nolej pēc 8 – 10 stundām. Iegūto maisījumu lieto kā klepu remdējošu un atkrēpošanu veicinošu līdzekli, gan arī aizsmakuma ārstēšanai. To lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā vai pat reizi stundā. Dienas laikā var izdzert līdz 1,5 glāzei šās sulas.

Glāzi rutku sulas sajauc ar ēdamkaroti medus, uzkarsē, taču nevāra. Dzer pa trim malkiem 3 – 4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.



Dažādas senču receptes

  1. 500 g sasmalcinātu sīpolu, 400 g cukura un 50 g medus aplej ar litru ūdens, trīs stundas vāra noslēgtā traukā uz vājas uguns. Atdzesē, izkāš, lieto pa 4 – 6 ēdamkarotēm dienā. 
  2. 300 g medus un 100 g sīki sagrieztas alvejas aplej ar puslitru ūdens un karsē. Kad sasniegta vārīšanās temperatūra, trauku tur vēl divas stundas uz lēnas uguns. Atdzesē un rūpīgi samaisa. Uzglabā vēsumā. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. 
  3. 50 g sakapātu priežu skuju aplej ar glāzi verdoša ūdens. Trauku ietin un nostādina 2,5 stundas, tad nokāš. Pēc garšas pievieno cukuru un izdzer maziem malciņiem. 
  4. Sīpola sulu sajauc ar medu (1:1), kas uzkarsēts ūdens peldē. Ja ir aizsmakusi balss un klepus, lieto pa ēdamkarotei 3 – 4 reizes dienā pirms ēšanas. 
  5. 400 g ķiploku saberž ar 1,5 kg dzērveņu, pievieno 600 g medus. Lieto pa ēdamkarotei 2-3 reizes dienā 15-20 minūtes pirms ēšanas kopā ar pienu. Šādu profilakses kursu atkārto divas reizes gadā: pavasarī un rudenī. 
  6. 2 citroni, 2 daiviņas ķiploka, ēdamkarote medus. Izspiež no citrona sulu, pievieno izspiestu ķiploku un ēdamkaroti medus, vienu dienu nostādina. Lieto saaukstēšanās profilaksei. 
  7. Ingvers pret saaukstēšanos – uzvāra ūdeni, tajā liek 50 g notīrīta, sagriezta ingvera, atstāj pavārīties 10 min., lej krūzē, pievieno medu un šķēlēs sagrieztu citronu. Dzer karstu. 
  8. Mandarīnu mizas izvilkums spirtā vai ūdenī, kā arī žāvētu mizu novārījums mīkstina sausu klepu un veicina krēpu atdalīšanos. Divas ēdamkarotes sasmalcinātu, svaigu mandarīnu mizu aplej ar 250 ml 40% spirta vai degvīna un patur 7 dienas. Lieto pa 20 pilieniem ar ūdeni 3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas. 
  9. Ēdamkaroti uzsildīta medus sajauc ar 1 citrona sulu un 2 svaigām olām. Rūpīgi sajauc vienā masā un pievieno glāzi auksta asinszāļu uzlējuma, atkal labi samaisot. Dzer pa 2-3 ēdamkarotēm maziem malkiem katru stundu. 
  10. Vienādās daļās sajauc citronu sulu, karamelizētu cukuru un medu. Maisījumu silda uz mazas uguns, kamēr iegūst viendabīgu masu. Sīrupu lieto pa ēdamkarotei vairākas reizes dienā, kā arī klepus lēkmju laikā. 
  11. Veselu citronu uz mazas uguns vāra 10 minūtes, tad sagriež un glāzē izspiež sulu. Pievieno 2 ēdamkarotes glicerīna, rūpīgi samaisa un pielej medu, līdz glāze ir pilna. Atkal samaisa. Lai mazinātu stipru klepu, kā arī klepus lēkmju laikā, lieto pa 2 tējkarotēm 3 reizes dienā pirms ēšanas, kā arī uz nakti. Ja klepus ir spēcīgs, bet sauss un rets, tad maisījumu lieto pa ēdamkarotei pirms un pēc brokastīm, pusdienām, vakariņām un noteikti pirms gulētiešanas. 

Nevajag aizmirst veco labo metodi – silts piens ar medu, tam pievienots nedaudz sviesta un naža gals sodas. Šādu dzērienu bērnam var dot, ja vien nav alerģijas pret pienu vai medu. Piens ar medu nav ieteicams zīdaiņiem.

Ja ir klepus un drudzis, tad jādzer silta tēja ar sviedrējošu efektu – liepziedu, aveņu vai upeņu. Pēc sviedrējošās tējas būs intensīvāka svīšana, pēc svīšanas slimnieks ļoti uzmanīgi zem segas jāpārģērbj, arī gultasveļa jānomaina.

Visbiežāk ieteiktās un lietotās ārstniecības augu tējas klepus ārstēšanai ir priežu pumpuri, egļu dzinumi, mārsils, liepziedi, raudene, ceļteka (ceļmallapas), gaiļbiksītes, saldsakne, alteja, māllēpju ziedi, pelašķi, alvejas un Islandes ķērpja tēja. Lai sanāk garšīgāka tēja, var dažādas kombinēt.

Klepu ārstē arī ar inhalācijām – kumelīšu tējas un sodas, ēterisko eļļu( timiāna, dižegles, eikalipta, kadiķa vai lavandas). Tvaiku elpošana īpaši palīdz aizsmakuma, rejoša klepus gadījumā. Jāuzmanās, lai tvaiks nav pārāk karsts – var applaucēties. Alerģiskiem cilvēkiem nevajadzētu ieelpot ēterisko eļļu tvaikus, labāk ar piemērotu ēterisko eļļiņu sasmērēt krūtis un inhalācijām izmantot kartupeļu novārījumu.

Lai mīkstinātu klepu un veicinātu atklepošanu, lieto karstas kāju vannas ar sinepju pulveri vai ārstniecības augu drogām. Pēc pēdu sildīšanas jāuzvelk vilnas zeķes un jāiet gulēt. Kājas nedrīkst karsēt, ja ir paaugstināta temperatūra. Ja mājās ir parafīns vai ozokerīts (parafīnam līdzīga tumšas krāsas viela), arī to var izmantot pēdu sildīšanai. Pēdas var sasmērēt ar terpentīna ziedi, pa virsu jāuzvelk vilnas zeķes.


Pašas gatavotas Klepus konfektes

Sastāvdaļas:
  • 125 ml ūdens
  • 2 ēd.k. ar kaudzi klepus tējas maisījuma
  • 200 g cukura



  1. Katliņā ieber vajadzīgos ārstniecības augus, uzlej ūdeni, uzliek vāku un uzvāra. Trauks jāizvēlas aptuveni 10 reizes lielāks par ūdens tilpumu, jo masa vāroties ceļas uz augšu un var ātri pāriet pāri malām.
  2. Vāra uz mazas uguns aptuveni 20 minūtes, līdz tēja kļuvusi tumši brūna.
  3. Tēju izkāš caur sietiņu, lai nebūtu biezumu, izskalo katliņu un šķidrumu ielej atpakaļ katliņā.
  4. Pievieno cukuru un, nepārtraukti maisot, uzvāra uz straujas uguns.
  5. Masu lēni vāra uz mazas uguns, nepārtraukti maisot (vislabāk ar silikona karoti, jo pie metāla masa karamelizējas), līdz tā kļūst arvien biezāka.
  6. Ja uguns būs pārāk liela, masa nebūs pareizā konsistencē. Reizēm cukura kvalitātes dēļ sīrups sāk karamelizēties. Tad pievieno nedaudz ūdens un medus, izkāš sīrupu, tādējādi atbrīvojot to no kristāliem, un turpina vārīt. Kopumā vārīšana ilgst aptuveni 35 minūtes.
  7. Kad masa pavisam sabiezējusi un veido tādus kā diegus, karamele ir gatava. To pārbauda šādi: ņem ar karoti nedaudz masas, iegremdē aukstā ūdenī un pagaršo. Ja karamele līp pie zobiem, nepieciešams vēl mazliet pavārīt, savukārt, ja var pārkost, – sīrups ir labi savārījies.
  8. Gatavo masu ar tējkaroti liek uz pergamenta vai cepampapīra, veidojot mazas konfektes. Kad tās atdzisušas un sastingušas, ietin mazos papīriņos (piemēram, sagriežot cepampapīru 8 x 8 cm kvadrātiņos) vai uzkaisa pūdercukuru, lai nesalīp. Glabā hermētiskā traukā.



Nav komentāru: