9/26/2013

Alveja tavam skaistumam

Viens no pasaulē vislabāk pazīstamajiem ārstniecības augiem. Šis augs ir populārs daudzās pasaules valstīs. Jau vairākus gadsimtus pēc kārtas zināšanas par šo augu tiek nodotas no paaudzes uz paaudzi. Par alvejas ārstnieciskajām īpašībām jau bija rakstīts Dioskorīda darbos (aptuveni 40 – 90 gg. m.ē.) – kara ārsts un botāniķis. Savā slavenajā darbā „Par ārstnieciskām vielām” Dioskorīds aprakstīja ļoti daudzus ārstniecības augus, starp kuriem ir arī alveja, kā viens no „medicīnas” augiem.

Alvejas  ķīmiskais sastāvs:
Alvejas sastāvā ietilpst ēteriskās eļļas, sveķu vielas, antraglikozīdi. Tieši antraglikozīdi piedod augam specifisko rūgtuma garšu. Šīm vielām piemīt sāpes mazinoša, baktericīda un aizsardzība no saules apdegumiem. 

Aizsardzība no saules – ļoti pieprasīta īpašība karstajās zemēs.

Austrumos alveju aktīvi izmanto kā efektīvu līdzekli saules apdegumu ārstēšanai. Tai pat laikā, jau kopš seniem laikiem alveja ir neaizvietojams ārstniecības līdzeklis. Bez tam, baktericīdo iedarbību pastiprina ramnozes un heksāna skābes, kuras atrodas auga sulas un lapu sastāvā. Vēl alvejas sastāvā ir amilāzes ferments, kuram piemīt pretiekaisuma iedarbība, salicilskābe un dzintara skābe, kuras paaugstina imunitāti. 

Alveja ir bagāta ar А, С, Е grupas vitamīniem, kā arī ar mikroelementiem, tādiem, kā, piemēram, kalcijs, dzelzs, kālijs, cinks un daudzi citi.

Sulas sastāvs dažādiem alveju viediem ir praktiski vienāds. Visizplatītākie veidi – alveja „simtgadnieks” un aloe vera. Tieši aloe vera ir plaši izplatīta daudzās valstīs kā ārstniecības augs un tiek aktīvi kultivēta.

Esiet uzmanīgas! Preparātus ar alvejas sulu aizliegts lietot smagu sirds asinsvadu saslimšanas gadījumos, grūtniecības laikā, dzemdes asiņošanas gadījumos, onkoloģisko slimību gadījumos (alveja paātrina šūnu augšanas procesu). Tāpēc pirms līdzekļu lietošanas, kuru sastāvā ir alvejas sula, noteikti konsultējieties ar savu ģimenes ārstu!

Alveja tavam skaistumam

Alvejas sula ir piemērota ādas kopšanai, tā efektīvi mitrina un atvēsina, tai ir antibakteriāla iedarbība, kas mazina ādas iekaisumu, dziedē brūces un veicina šūnu atjaunošanos. Šī iemesla dēļ alvejas sulu skaistumkopšanas industrijā plaši izmanto kosmētiskajos līdzekļos, ko lieto jutīgai, iekaisušai ādai gan ikdienā, gan pirms un pēc sauļošanās, kā arī pēc liekā apmatojuma likvidēšanas utt. 

Kosmētisko līdzekļu receptes:


Dažas vienkāršas receptes, kā pagatavot kosmētiskos līdzekļus mājas apstākļos, kuru sastāvā ir alveja.

Kā pagatavot? 
Vispirms sagatavosim pašu galveno komponentu – uzmanīgi nogrieziet vidējās vai apakšējās alvejas lapas, rūpīgi nomazgājiet, ļaujiet tām nožūt. Pēc tam ievietojiet lapas keramiskā traukā un ielieciet to uz 10-12 dienām ledusskapī.

Alvejas lapu var griezt gabaliņos, samalt, gareniski pārgriezt un izkasīt želeju utt. Ja ar alvejas lapas gaļīgo daļu katru rītu apziež seju, aktīvās vielas veido aizsargplēvīti, kas aizsargā no temperatūras svārstībām, vēja un saules, tās piesātina ādu ar vērtīgiem vitamīniem un darbojas kā šūnu biostimulators. 

Losjons taukainiem matiem. Pirms galvas mazgāšanas, iesmērējiet galvas ādā iepriekš sagatavotu maisījumu: 1 tējkarote alvejas sulas, 1 tējkarote šķidra medus, 1 tējkarote citrona sulas, 1 olas dzeltenums. Iesmērējiet maisījumu galvas ādā, ietiniet galvu dvielī, uzlieciet pa virsu polietilēna maisiņu un turiet 30-60 minūtes. Pēc tam izmazgājiet galvu ar šampūnu. Šī recepte palīdzēs arī matu izkrišanas gadījumā.

Maska problemātiskai ādai. Vispirms pagatavojiet maisījumu: 1 ēdamkarote alvejas sulas, 1 olbaltums, citronu sula. Vispirms saputojiet olbaltumu, pēc tam pievienojiet sulu un saputojiet vēlreiz, tad pievienojiet dažas pilītes citrona sulas.
Uzklājiet masku uz sejas 2-3 kārtās, ļaujiet tai nožūt, nomazgājiet ar vēsu ūdeni.

Komprese jūtīgai ādai. Paņemiet 1 ēdamkaroti alvejas sulas, 2 tējkarotes asinszāles, 2 tējkarotes kumelītes, 3 tējkarotes kaltētus liepziedus. Samaisiet visus augus, pēc tam aplejiet ar verdošu ūdeni, ļaujiet ievilkties 20-30 minūtes un izkāsiet. Pēc tam pievienojiet alvejas sulu. Iemērciet iegūtajā novārījumā vairākās kārtās salocītu marli, pēc tam uzlieciet to uz sejas un turiet 10-20 minūtes. Pēc šīs procedūras nomazgājieties ar siltu ūdeni.

Losjons nobriedušai ādai. Lai pagatavotu šo losjonu, paņemiet 2-3 lielas alvejas lapas, smalki sakapājiet un pārlejiet ar litru atdzesētu vārītu ūdeni. Pēc tam vāriet iegūto šķidrumu 5-7 minūtes, tad atdzesējiet un izkāsiet. Tīriet seju ar šo šķidrumu no rītiem un vakaros.


Komprese acīm 
Sīki sagrieztu alvejas lapu aplej ar vārītu atdzesētu ūdeni un liec uz 10 stundām ievilkties. Nokās, biezumus izspied caur marli. Lieto kompresēm vai acu skalošanai divreiz dienā. Tas “atver” nogurušas acis, mazina iekaisuma sajūtu un dod acu skatam mirdzumu. Labi nomierina arī apsārtušu ādu pēc liekā apmatojuma likvidēšanas, der arī vīriešiem pēc skūšanās. 

Dezinficējoša maska 
Izkasi alvejas želeju ar karoti un klāj uz ādas uz 10–20 minūtēm. Maska dezinficē ādu, mazina iekaisumu un pinnes, arī taukošanos, dziļi mitrina, nomierina iekaisīgu ādu. Ļoti jutīgai ādai alveja var izraisīt apsārtumu, tāpēc ieteicams želeju atšķaidīt uz pusēm ar ūdeni. Sajaucot alvejas sulu uz pusēm ar ūdeni, iegūsi losjonu, ko vari izmantot ādas tonizēšanai rītos un vakaros. 
  
Maska normālai un sausai ādai 
Samaisi ēdamkaroti alvejas sulas ar ēdamkaroti medus un tējkaroti olīveļļas. Klāj uz tīras sejas un kakla ādas un turi 15 minūtes. Nomazgā ar vēsu ūdeni. Uzmundrina nogurušu, pelēcīgu ādu. Kurss: 2–3 reizes nedēļā vismaz vienu mēnesi. 
  
Barojoša maska 
Reizi nedēļā – samaisi tējkaroti alvejas sulas, ēdamkaroti skāba krējuma, vienu olas dzeltenumu un klāj vairākās kārtās uz tīras sejas, kakla un dekoltē ādas. Turi 20 minūtes, nomazgā ar vēsu ūdeni. Piesātina ādu ar vērtīgām vielām. Der visiem ādas tipiem. 

Barojoša maska matiem
 
Samaisi ēdamkaroti alvejas sulas, ēdamkaroti medus un ēdamkaroti rīcineļļas vai olīveļļas. Zied galvas ādā un matos, aptin ar plēvi, nostiprini ar frotē dvieli vai lakatiņu – siltumā efekts būs labāks. Pēc pusstundas izmazgā matus ar šampūnu, skalo ar viegli skābenu ūdeni – pievieno citrona vai kādu citu skābu sulu. Kurss divreiz nedēļā 2 mēnešus. Mati augs griezdamies! 


Nav komentāru: